Dudince – liečebný ústav DIAMANT
najmladšie slovenské kúpele, nachádzajúce sa v južnej časti stredného Slovenska, v nadmorskej výške 140 m, 17 km severne od Šiah, v povodí riečky Štiavnica, známe aj ako miesto s najvyšším slnečným svitom a miernymi zimami.
Z histórie...
Prvá písomná zmienka o Dudinciach (Dyud) pochádza z roku 1284 (zeman Štefan, kráľovský posol). V listine z roku 1301 sa spomínajú dve od seba oddelené osady: Horné a Dolné Dudince. Terajší názov Dudiniec pochádza z roku 1773. V odbornej literatúre sa Dudince ako kúpele prvý raz spomínajú v roku 1777 v balneografii Liečivé pramene Rakúskej monarchie od profesora Johanna von Crantza, kde pomenoval minerálne vody teplými liečivými prameňmi Gyogy. Svoju pozornosť im v diele Historické a zemepisné poznatky o severnom Uhorsku z roku 1742 venoval aj Matej Bel. Dudinské minerálne pramene boli súčasťou majetku feudálnych zemepánov. V polovici minulého storočia patrili k majetkom kniežaťa Coburga, ktorý však ich výstavbe nevenoval pozornosť. V roku 1828 stálo v tejto miniatúrnej zemianskej dedinke len 19 chalúpok so 112 obyvateľmi. V súčasnosti tu žije okolo 1500 obyvateľov. Práve vďaka kúpeľom boli Dudince v roku 1983 vyhlásené za kúpeľné mesto.
Dudince boli obľúbeným miestom uhorského kráľa Mateja, ako aj manželky Františka Jozefa I. Alžbety. Dodnes poctia Dudince svojou návštevou poprední predstavitelia domáceho i zahraničného politického a kultúrneho života.
Charakteristika vody
Základom kúpeľnej liečby v Dudinciach sú vzácne balneologické vlastnosti minerálnej vody obsahujúcej 6-10mg/I-1 voľnej síry a 1400-1800 mg/I-1 oxidu uhličitého. Hydrogenuhličitanovo-chloridová, sodno-vápenatá, uhličitá, sírna hypotonická voda obsahuje aj ďalšie významné prvky ako horčík, fluór, bróm, bór, draslík ako aj pestrú paletu rozpustených minerálií, najmä Glauberovu soľ, ktorá dáva predpoklady aj na liečbu niektorých chorôb tráviacich ústrojov, mangán a jód. Vyviera spontánne z hĺbky 57,2 m s teplotou pri vývere 28oC a celkovej mineralizácii 5.667 mg/I-1 . Základnou liečebnou zložkou pri ochoreniach srdcovocievneho aparátu je oxid uhličitý a pre choroby pohybového a nervového systému je síra, vo forme sírovodíka.
Uhličito-síričité zloženie vody v dudinských kúpeľoch je ojedinelé svojho druhu na Slovensku i v zahraničí, vodu približne takéhoto zloženia možno nájsť iba vo Francúzsku, v kúpeľoch vo Vichy.
Jedinečný obsah minerálnych látok v dudinskej vode 5676mg/l ponúka širokú paletu liečebných procedúr, ktorých základom je leňošenie v minerálnej vode, dopĺňané ďalšími elektricko - fyziatrickými procedúrami. Okrem unikátnej vody v kúpeľoch nájdete pokoj, pohodu a čisté životné prostredie.
Zloženie minerálnej vody
Základnými procesmi formujúcimi zloženie vody je rozpúšťanie karbonátov, síranov, hydrolytický rozklad silikátov, ako aj procesy ionovýmeny a oxidačno-redukčné procesy. Jej osobitosť spočíva v zmiešanom chemickom type – súčasnom preplynení oxidom uhličitým a sulfánom a zvýšenom obsahu viacerých stopových prvkov.
Pri celkovej mineralizácii 5-6 g/l, teplote 27-28 °C, má voda pestré zastúpenie hlavných iónov a je Na-Ca-(Mg)-HCO3 –Cl-SO4. Zo stopových prvkov sú zvýšené koncentrácie B, Br, Li, Rb, Cs, Ni, As. V celkovom obsahu plynov vyše 90% tvorí oxid uhličitý. Minerálna voda sa z dlhodobého hľadiska vyznačuje stabilitou chemického zloženia s výnimkou plynov, ktorých obsah je kolísavý.
Klasifikácia:
Prírodná liečivá voda, silne mineralizovaná , hydrogénuhličitanovo-chloridová, sodno-vápenatá, uhličitá, sulfánová, so zvýšeným obsahom fluoridov a horčíka, slabo kyslá, vlažná, hypotonická.
Prečo je dôležité navštíviť kúpele Dudince
Predovšetkým pre ojedinelé zloženie prírodných liečivých zdrojov, ktoré sa vyznačujú vysokým obsahom plynov ako je sulfán a oxid uhličitý, ktoré sa používajú pri liečbe reumatických a srdcovocievnych chorôb, ako aj stavov po úrazoch a operáciách pohybového ústrojenstva. Fyziologické účinky bazénových a vaňových kúpeľoch sú nasledovné:
- Hydrostatický tlak minerálnej vody je dôležitý činiteľ, ktorý ovplyvňuje krvný a lymfatický obeh podkožia.
- Nadľahčovanie organizmu počas procedúry spôsobuje odbremenenie zhybových štruktúr, čo má za následok uľahčenie pohybov najmä pri obezite.
- Reflexné a vazomotorické zmeny kože spôsobené dráždením všetkých receptorov pôsobením minerálnej vody.
- Resorbcia oxidu uhličitého a sulfánu . Prejavuje sa najmä pri tzv. sírnom „hlade“ reumatikov.
- Celkové a nešpecifické účinky kúpeľa – liečebné efekty napomáhajú k vyrovnaniu a stabilizácii centrálnej nervovej sústavy.
- Termoregulačné zmeny , ktoré sú podmienené reaktivitou kožných ciev. Termoregulačný krvný obeh kože podmieňuje prevod kalórií z minerálnej vody do tela , čo prispieva k relaxácii svalov, šliach a tkanív.
- Psychologické účinky – prejavujú sa tým, že v kúpeľoch sa uľahčujú predtým nevykonateľné pohyby a ustupuje bolestivosť. To prispieva k odstráneniu depresií a negatívnych psychických nálad pacientov.
V kúpeľoch dosahujeme aj počas pomerne krátkej liečebnej doby veľmi dobré výsledky. Už samotné prerušenie pracovnej záťaže na 2-3 týždne v kľudnom , slnečnom a klimaticky vynikajúcom prostredí vyvoláva regeneráciu telesných a duševných síl. Okolie kúpeľov je podľa švajčiarskej klasifikácie začlenené do klimatoterapeutickej oblasti so stupňom stimulácie 0, má teda sedatívnu, utišujúcu klímu. Počas liečebného pobytu dochádza k úprave bolestivých funkčných porúch. K trvalému zlepšeniu prispieva opakovanie kúpeľnej liečby a úprava domácej životosprávy s preventívnymi rehabilitačnými aktivitami.
|
|
|